Fixní rovnátka – moje zkušenost se špatnou ortodontistkou

6 let zbytečného nošení rovnátek

Už jako malá holka v 6. třídě jsem nosila rovnátka, nejprve sundávající, které nezabíraly. Později mi stejná ortodontistka z Hranic doporučila fixní, které jsem ochotně nosila 5 let! Vytvořila mi otřesný předkus, který nedokázala vrátit zpátky. O co víc neustálým hýbáním tam a zpátky se mi vytvořily zkrácené kořeny, za co teď nemůžu cokoliv kousat a zuby mám ze spodní strany podlepené. Pátým rokem když jsem byla na klasické kontrole u své zubařky, se jí můj stav zubů nelíbil a poslala mě na kontrolu k jiné ortodentistce. V Olomouci mi dali instrukce, jak by zubařka měla dále pokračovat. Nějaké zuby museli jít určitě ven i po tolika letech nošení rovnátek, ovšem ne jak to chtěla ona, žádné pětky ale šestky. Léčba pokračovala zhruba 3 měsíce, když ale nastal další problém a to ten, že se mi dvojka začala viditelně kývat, vystrašilo mě to na tolik, že tentokrát jsem v Olomouci už zůstala. Léčba šla velmi rychle, po roce jsem rovnátka měla dole a i po pár měsících po sundání stále drží tvar.

Nasazení rovnátek:

Nasazování rovnátek s těmito dvěma zubařky nelze srovnat. První mi nasazovala rovnátka (vrchní i dolní) asi tři hodiny, dásně jsem měla poleptané, lepidlo na zubech všude okolo, trvalo asi 10 minut, než na zubech zaschlo i tak zámečky padaly pravidelně každý měsíc. Navíc nasazování u této zubařky bylo bolestivé. V Olomouci jsem dostala úplně jinou péči, v ordinaci jsem byla hodinu, kdy nejhorší bylo nasazování kroužků, zoubky byly citlivé po separačních gumičkách, které mi nacpali mezi stoličky den před tím. Nejdřív paní doktorka vyzkoušela velikost kroužku, poté je sundala, vyčistila mi zuby 90 % alkoholem, napatlala kroužky lepidlem a znovu je nasadila. Následovalo opětovné čištění zubů alkoholem. Lepidlo měla v malé injekci, které nanesla na zoubky, přiložila zámek a také UV světlo s kterým lepidlo bylo suché do 10 vteřin. Poté nasadila drátek a mohla jsem si vybrat asi z 30 barev a odstínů gumiček, já i tak většinou volila průhledné. Rovnátka byly hotové a já mohla vyrazit k paní sestřičce, která mi na modelu ukázala, jak zoubky čistit.

Bolí utahování a sundávání rovnátek?

Zuby po utahování bolí zhruba 3 dny. Sundávání je velmi rychlé a nebolestivé. Nepříjemné je čistění lepidla, kdy vrtačka je hodně hlasitá.

Kolik stojí rovnátka?

U první zubařky jsem platila za obě patra 12 000 Kč, v Olomouci obě patra stojí cca. 28 000 Kč.