Má zkušenost s vysazením antikoncepce

Antikoncepci jsem brala 2 roky a je to asi zhruba půl rok, co jsem se ji rozhodla vysadit kvůli zdravotním problémům. Chtěla bych se s tebou podělit o mou zkušenost a sdělit ti, co vše se u mě po tomto kroku změnilo.

Mou první antikoncepcí byla Minerva, u které se dá říci, že mi celkem vyhovovala. Její mínus však spočívalo v tom, že jsem nabrala neskutečné množství vody. Taktéž mi po ní hodně natékaly prsa. Rozhodla jsem se tedy pro změnu a to pro nízko hormonální antikoncepci Softinelle, která má mít údajně stejné složení jako známá Yaz. Tu jsem brala zbývající rok a půl, nejprve se zdálo všechno v pořádku, byla jsem méně nateklá a neměla jsem bolesti. Po čase jsem však začala mít problémy se záněty a tlakem v podbřišku. Také se stávalo, že jsem krvácela mimo cyklus. Můj gynekolog mi proto často dával léky na úpravu hormonů, bylo to nicméně vždy dočasné řešení, a tak jsem se rozhodla antikoncepci vysadit. Po vysazení, když můj gynekolog neměl čas a já měla opět nějaké zdravotní problémy, jsem šla na pohotovost, kde mi řekli, že jsem užívala špatnou antikoncepci a z níž mám dočasnou dysfunkci vaječníků.

Zhoršila se mi pleť? Ano, ale lehce a čím dále se to lepší. Hormony se znovu dostávají do rovnováhy.

Zhubla/ztloustla jsem? Ačkoliv jsem si myslela, že druhá antikoncepce mě tak nezavodňuje, nebylo tomu tak. Po vysazení antikoncepce jsem zhruba o 3-4 kila lehčí. Těžko ale říct, protože pro zavodněného člověka je typická neustále měnící se váha, kvůli čemuž neznám přesnou původní váhu. Všimlo si toho i okolí, díky čemuž jsem začala cítit lépe.

Změnily se mi nálady? Ne, nepociťovala jsem žádnou změnu a to ani při braní antikoncepce.

Byly problémy s menstruací a změnila se? Ano, jak jsem popisovala výše, ale byl to jednorázový problém a vše se rychle dalo do pořádku. Menstruaci mám stále stejnou.

Celkově se cítím lépe, nemám bolesti a nemusím se tak hlídat při mém oblíbeném pojídání. Jsem ráda, že jsem antikoncepci vysadila a doufám, že jsem tě tímto článkem podpořila, pokud uvažuješ o stejném kroku. Ta změna stojí za to.

 

Jakou máš zkušenost s antikoncepcí ty, případně s jejím vysazením?